Rasizm, hejt i Liga Mistrzów

Wtorkowy mecz Ligi Mistrzów pomiędzy francuskim PSG i tureckim Basaksehirem zakończył się już po kilkunastu minutach. Podczas awantury przy linii bocznej boiska sędzia główny Ovidiu Hategan, pokazał trzy żółte kartki piłkarzom tureckiego zespołu. Czerwoną kartkę otrzymał ciemnoskóry asystent trenera Basaksehiru – Pierre Webo. Gdy czwarty arbiter Sebastian Coltescu nazwał Webo określeniem „negru” (oznaczające po rumuńsku „czarny”), awantura się zaogniła. Piłkarze obu drużyn postanowili w geście protestu zejść z boiska. Mecz został powtórzony w środę.

Sebastian Coltescu w wywiadzie z mediami odniósł się do wtorkowych wydarzeń: „Po prostu staram się być dobrym człowiekiem. Nie zamierzam w ciągu najbliższych dni czytać żadnych artykułów w mediach. Każdy, kto mnie zna wie, że nie jestem rasistą. Przynajmniej taką mam nadzieję…” – skomentował.
Sprawą zajęła się UEFA. „Wyznaczony został Inspektor ds. Etyki i Dyscypliny, który ma przeprowadzić postępowanie dyscyplinarne w sprawie wydarzeń, które doprowadziły do przerwania meczu Ligi Mistrzów wczorajszego wieczora” – poinformowano w komunikacie UEFA i podkreślono: „W piłce nożnej nie ma miejsca na rasizm i dyskryminację we wszystkich ich formach”.

Ofiara systemu rumuńskiego futbolu?


„Jest ofiarą systemu w rumuńskim futbolu, który wykańcza ludzi powoli, ale skutecznie. Jest jednym z najlepszych sędziów, a w jego wieku nikt nie osiągnął tyle co on. Niestety, była to już jego druga próba samobójcza” – mówił w 2008 roku o Coltescu Ion Craciunescu, rumuński sędzia, arbiter finału Ligi Mistrzów 1994/95. Odnosząc się do wtorkowych wydarzeń mówił jednak: „Przynieśli hańbę Rumunii. Jestem Rumunem, bronię Rumunów, ale kiedy ktoś używa takiego rasistowskiego języka, to nie mogę milczeć”.
Przewodniczący rumuńskiej rady ds. zwalczania dyskryminacji, Csaba Asztalos powiedział: „To rasizm bez pola do interpretacji. Mógł zidentyfikować piłkarza za pomocą wielu cech i zignorować kolor jego skóry. To wielka hańba dla Rumunii”
Internet szeroko komentował wtorkowe wydarzenia. Oto kilka przykładów:


Nie skończyło się jednak na samym wyrażaniu opinii. Tureccy hakerzy włamali się na instagramowe konto sędziego Coltescu. Zablokowano dostęp do postów, jako zdjęcie profilowe ustawiono twarz Pierre Webo. W opisie konta znalazł się hashtag #notoracism. Powstały także kolejne konta z nazwiskiem arbitra i określeniami antyrasistowskimi.

„Ma za sobą próbę samobójczą”

Po całym zdarzeniu „Sportowe Fakty”, serwis sportowy należący do Wirtualnej Polski, skontaktowały się z rumuńskim dziennikarzem Emanuelem Rosu, który przybliżył Czytelnikom postać kontrowersyjnego sędziego. „Sędzia użył słowa „negru”, co dosłownie oznacza kolor „czarny”. W języku rumuńskim nie jest słowo obraźliwe, dyskryminujące. Nie usprawiedliwia to jednak Coltescu w tym kontekście” – powiedział Rosu.
Rumuński dziennikarz nie krył zaskoczenia zdarzeniem, podkreślając, że wcześniej nie dochodziło do takich sytuacji z udziałem Coltescu. Wspomniał jednak o złym stanie psychicznym sędziego: ” Jest kruchej konstrukcji. To bardzo wrażliwy emocjonalnie człowiek. Cały ten skandal może mu bardzo zaszkodzić”. Wspomniał również o tym, że Coltescu miał w przeszłości próbę samobójczą.

„Rasizm stał się modny”

Wydarzenia do których doszło w Paryżu we wtorek wieczór były szeroko komentowane w mediach. Odniósł się do nich również między innymi trener Benfiki Lizbona, Jorge Jesus: „Tak naprawdę nie wiem, co tam się wydarzyło. Nie byłem świadkiem tych zdarzeń. Nie wiem, jakie dokładnie słowa tam padły. Wiem jednak, że rasizm stał się modny” – stwierdził i dodał: „Wydaje mi się, że jako obywatel mam prawo do własnego zdania na dany temat. Wszystko, co powiesz o osobie czarnej, jest oznaką rasizmu, a w gdy powiesz to o białej osobie, to już nie”.
W obronie rumuńskiego arbitra stanął również John Barnes, legendarny piłkarz Liverpoolu. „Jeśli jest jedna osoba w pokoju, która różni się kolorem skóry, to jak inaczej można wyróżnić tę osobę? Demba Ba powiedział, że gdyby był biały, to sędzia nie użyłby stwierdzenia „biały”. Jeśli jednak byłoby pięciu czarnoskórych szkoleniowców i jeden o białej karnacji, to powiedziałby zapewne ten biały. Co innego mógłby lub powinien powiedzieć?” – napisał Barnes na Twitterze.

Powtórzone spotkanie

Mecz pomiędzy PSG i Basaksehir został powtórzony w środę. Francuzi rozbili rywali 5-1 i zajęli pierwsze miejsce w grupie H. Turecka drużyna uplasowała się na ostatnim miejscu w tabeli i pożegnał się z europejskimi pucharami.
Spotkanie między obiema drużynami zostało powtórzone i tym razem obyło się bez kontrowersji. Niesmak po wtorkowych wydarzeniach jednak pozostanie w pamięci na długo – z jednej strony zachowanie sędziego było z pewnością niewłaściwe i mógł użyć innego określenia wobec drugiego trenera tureckiej drużyny. Z drugiej strony spotkał się z falą krzywdzących komentarzy.

Source:

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/913740/skandal-w-lidze-mistrzow-sebastian-coltescu-targnal-sie-na-zycie-jest-kruchej-ko
https://sport.radiozet.pl/Pilka-nozna/Liga-Mistrzow/Coltescu-ma-za-soba-probe-samobojcza-Rumuni-boja-sie-o-jego-zycie
https://www.sport.pl/pilka/7,65041,26588564,tak-wyglada-konto-sedziego-coltescu-po-skandalu-w-lidze-mistrzow.html
https://sport.interia.pl/pilka-nozna/liga-mistrzow/news-liga-mistrzow-przerwany-mecz-psg-istanbul-basaksehir-rumunsk,nId,4905080
https://sport.interia.pl/pilka-nozna/liga-mistrzow/news-liga-mistrzow-uefa-wszczyna-postepowanie-dyscyplinarne-ws-me,nId,4908176
https://sport.interia.pl/pilka-nozna/liga-mistrzow/news-liga-mistrzow-po-skandalu-w-meczu-psg-istanbul-basaksehir-sw,nId,4907347
https://zzapolowy.com/john-barnes-staje-w-obronie-sedziego-oskarzonego-o-rasizm-co-innego-moglby-lub-powinien-powiedziec/?
https://www.meczyki.pl/newsy/jorge-jesus-skomentowal-skandal-w-paryzu-rasizm-stal-sie-modny-jako-obywatel-mam-prawo-do-wlasnego-zdania/156522-n?
https://www.meczyki.pl/newsy/oto-co-dokladnie-wydarzylo-sie-w-paryzu-przetlumaczono-cala-rozmowe-sedziow-ze-sztabami-oraz-pilkarzami/156558-n
https://pixabay.com/pl/photos/grupy-odbiorc%C3%B3w-bleachers-t%C5%82um-gry-1866738/
https://pixabay.com/pl/photos/kamery-tv-telewizja-emisja-sprz%C4%99t-1392180/