Problem wizerunkowy influencera współpracującego z Amazonem

Krzysztof Gonciarz to popularny polski twórca internetowy, którego profil na Instagramie obserwuje 426 tysięcy osób. Ostatnio jednak podpadł swoim fanom za sprawą współpracy z Amazonem.

O Amazonie w ostatnim czasie często negatywnie mówi się w kontekście przestrzegania praw pracowników. W swoim poście Gonciarz napisał: „Pewnie zazdrościcie mi tych zestawów. Nic dziwnego. Wraz z @amazon.pl mam dla Was skarpetkowy #konkurs. Zadanie jest proste: Do 19 grudnia 2021 roku opisz w komentarzu pod postem idealne skarpety, które chciałbyś znaleźć pod choinką! Do zgarnięcia 25 par skarpetek od Rainbow Socks. Regulamin: https://bit.ly/SkarpetkiKonkurs #amazon #amazonpl #rainbowsocks #skarpetki #współpraca” (pisownia oryginalna). Dla fanów twórcy współpraca z tym wielkim przedsiębiorstwem handlowym była kontrowersyjna, co dobitnie wyrazili w komentarzach na profilu Gonciarza.

Wśród komentarzy znalazły się, takie wypowiedzi, jak: „Tegoroczne współprace „woke” lewicujących twórców to po prostu wall of shame. Hale Amazona to współczesne obozy pracy, a wy, celebryci to jeszcze pudrujecie. Obrzydliwa postawa”, „To czego na pewno nie zazdrościmy to współpracy z firmą Amazon kurde, żenada trochę współpracować z taką firmą”, „Aż taka posucha we współpracach, że trzeba się bratać z amazonem?”, „Czemu promujesz największego cwaniaka na planecie traktującego ludzi gorzej niż bydło”, „To trochę boomerskie robić współpracę z firmą odpowiedzialną za wyzysk ludzi i środowiska” czy „Mmmm idealne skarpety to takie zabiedzonego pracownika Amazonu, który wraca do domu po 30-godzinnej zmianie i pada na ryj. Wszyscy chcieliby takie dostać” (w każdej przytoczonej opinii zastosowana została pisownia oryginalna).
Użytkownicy Instagrama do współpracy Gonciarza z Amazonem odnieśli się również w innych postach influencera. „Czarny charakter z amazona be like”, „Warszawa jak Nowy York, Polska jak Stany i nawet Amazon tak samo nieludzko traktuje tu swoich pracowników…” – takie wpisy pojawiły się na Instagramowym profilu Gonciarza.

Koniec współpracy

Krytyka sprawiła, że influencer zakończył współpracę z Amazonem, o czym napisał we wspomnianym kontrowersyjnym poście:
„UWAGA: przyjmuję słowa krytyki za słuszne, ta akcja nie powinna była zostać opublikowana. Przepraszam. Zakończyłem współpracę z Amazonem” – oznajmił Gonciarz.

Source:

https://www.instagram.com/p/CXeKrMfsX33/
https://www.instagram.com/p/CXvokC0NE37/
https://www.instagram.com/p/CXwGtCbNwoS/
https://www.linkedin.com/posts/jacek-gadzinowski-a482412_czy-krzysztof-gonciarz-ucierpi-na-%C5%9Bwi%C4%85tecznej-activity-6878648141550260225-zK34