Straty wizerunkowe Budki Suflera w obliczu zmiany składu zespołu

Budki Suflera nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Piosenki takie jak: „Za ostatni grosz”, „Jolka, Jolka pamiętasz” czy „Bal Wszystkich Świętych” pokochały całe pokolenia fanów. Osiem lat temu zespół z Krzysztofem Cugowskim na czele zakończył działalność. Nie było to jednak ostatnie słowo grupy, ponieważ ostatecznie postanowiono reaktywować ją w zmienionym składzie w 2019 roku.

Pod koniec ubiegłego miesiąca w szeregi Budki Suflera dołączył nowy wokalista, Jacek Kawalec. Głównie znany jest on jako aktor i prezenter telewizyjny, niemniej uczestniczy także w projektach muzycznych. Jego debiut w legendarnym zespole miał miejsce w Legnicy na 30. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po opublikowaniu relacji z tego wydarzenia w Internecie zawrzało od negatywnych i często krzywdzących komentarzy skierowanych w stronę piosenkarza. Głównymi aspektami nieprzyjemnych wpisów było porównywanie umiejętności Jacka Kawalca z poprzednimi wokalistami zespołu oraz wytykanie mu jego rzekomo niewystarczających umiejętności.

Wielu ludzi nie lubi zmian i sceptycznie do nich podchodzi. W przypadku występu Budki Suflera z Kawalcem w roli nowego członka zespołu można zauważyć nieprzychylność fanów właśnie ze względu na inne brzmienie wykonywanych utworów. Mimo wszystko spore grono fanów z pewnością nadal będzie przychodzić na koncerty legendarnego zespołu, choćby ze względu na sentyment do znanych piosenek. Jednak, bez względu na to, czy komentarze są prawdziwe, czy nie, tak duży wysyp negatywnych komentarzy może wpłynąć na sprzedaż biletów i kolejnych płyt Budki Suflera.

Znaczenie opinii w Internecie jest w dzisiejszych czasach ogromne, zarówno dla użytkowników, jak i twórców, których one dotyczą. Przy tak dużych możliwościach wyboru rozmaitych treści, łatwo jest ulec pokusie odrzucenia jakiejś książki, utworu muzycznego czy filmu tylko na podstawie tego, co mówią inni. Problem polega na tym, że anonimowość w sieci pozwala na większą swobodę i bezkarność w kwestii pisania opinii, niekoniecznie prawdziwych, a pisanych z różnych pobudek, jak na przykład pod wpływem negatywnych emocji. W konsekwencji może dojść do tego, że twórca straci zainteresowanie odbiorców, mimo potencjalnej wartości, jaką niosą ze sobą jego utwory czy treści.

Nie ma wątpliwości, że konstruktywna krytyka jest bardzo ważna w nowoczesnym i prężnie rozwijającym się społeczeństwie. Pozwala na wymianę spostrzeżeń i może przyczynić się do pozytywnych zmian w jakiejś dziedzinie. Twórca danego dobra, biorąc pod uwagę opinie, może korygować swoje działania i dzięki temu rozwijać swoją działalność. Niebezpiecznym staje się jednak moment, kiedy krytyka nie ma żadnych podstaw i łamie ogólnie przyjęte zasady lub nawet prawo. W takim przypadku należy działać szybko i w odpowiedni sposób, aby bezzasadna opinia nie wpłynęła negatywnie na odbiór przez zainteresowane osoby, niezależnie czy chodzi o koncert muzyczny, czy choćby produkty spożywcze.

Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Budka_Suflera
  2. www.budkasuflera.pl
  3. https://spidersweb.pl/rozrywka/2022/01/25/jacek-kawalec-budka-suflera-krzysztof-cugowski-zespol-piosenki-koncert
  4. https://portal.legnica.eu/aktualnosci/zbliza-sie-30-final-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy-co-nas-czeka,17364,1,6.html
  5. https://www.polskieradio.pl/13/53/Artykul/2890336,Jacek-Kawalec-nowym-wokalista-Budki-Suflera
  6. https://pixabay.com/photos/audience-concert-guitar-guitarist-1835431/