Kolejny atak hakerów w sieci – tym razem LinkedIn

Dane 500 mln użytkowników portalu LinkedIn zostało wystawionych na sprzedaż na hakerskim forum za 4 cyfrową kwotę płatną w bitcoinach. Jest to już kolejny wyciek danych po głośnej aferze z udziałem Facebooka. Aby potwierdzić wiarygodność oferty, 2 miliony danych zostało opublikowanych jako dowód na ich posiadanie.  

Podobnie jak w przypadku ataku na portal Facebook, wyciek może mieć negatywne skutki dla tych, których bezpieczeństwo danych zostało naruszone. Dane te mogą być wykorzystane przez przestępców to oszustw oraz ataków spamowych, wymuszania haseł czy też ataków phishingowych.  

Incydent nie dotyczy danych wrażliwych takich jak danych z kart kredytowych należy jednak pamiętać, że przestępcom w cyberprzestrzeni wystarczy tylko adres mailowy, aby wywołać szkody tworząc profil ofiary w celu kradzieży tożsamości. Co więcej nie jest to pierwszy wyciek portalu. W 2012 roku okradziono LinkedIn a złodzieje zaatakowali 167 min kont.  

Eksperci od bezpieczeństwa alarmują, aby niezwłocznie zmienić hasło dostępu do witryny i wszędzie tam, gdzie wykorzystujemy ten sam ciąg zabezpieczający.  

W oficjalnym oświadczeniu LinkedIn czytamy: „Zbadaliśmy domniemany zestaw danych LinkedIn, który został wystawiony na sprzedaż i ustaliliśmy, że w rzeczywistości jest to agregacja danych z wielu witryn internetowych i firm”. 

Baza danych użytkowników serwisu LinkedIn zawiera takie informacje jak: 

– imię i nazwisko 
– numery telefonów 
– adresy 
– adresy email 
– dane o lokalizacji 
– płeć 
– doświadczenia zawodowe 
– doświadczenia osobiste 
– informacje o innych kontach społecznościowych 
– nazwy użytkowania i adresy URL profili LinkedIn 

LinkedIn zapewnia, że wykradzione dane nie zawierają prywatnych informacji jednak czytając listę danych z wycieku można odnieść inne wrażenie a wielu użytkowników musi się liczyć z możliwością kradzieży tożsamości. Warto zatem mieć się na baczności.  

Source: 

https://mamstartup.pl/zmien-haslo-na-linkedinie-hakerzy-ukradli-dane-do-167-mln-kont
http://di.com.pl/ponad-65-miliona-hasel-wycieklo-z-linkedin-45614 
https://dorzeczy.pl/swiat/179024/ogromny-atak-hakerski-tym-razem-linkedin.html
https://pixabay.com/illustrations/linkedin-network-social-internet-3504469/ (zdjęcie)