Kulisy sukcesu „Cyberpunk 2077”

Po grudniowej premierze gry „Cyberpunk” wydanej przez polskie studio CD Projekt zaczęły się donosy o zastraszaniu. Presja wywołana rozczarowaniem ze względu na rozmijające się oczekiwania fanów przyćmiła jej sukces.  
Długo oczekiwana gra miała usterki, które spowodowały jej wycofanie z PlayStation Store.  
Zarówno Sony jak i Microsoft rozpoczęły akcję, w ramach której zwracano pieniądze za zakup „Cyberpunk 2077” niezadowolonym graczom. Następnie w ramach ataku hakerskiego doszło wycieku kodów źródłowych najważniejszych tytułów CD Projekt co przełożyło się na wyniki studia, jednak zarząd postanowił wypłacić sobie niebotyczną premie w sumie 48 milionów złotych co stanowi rekord wśród szefów polskich spółek.  
W połowie pierwszego tygodnia maja usłyszeliśmy o kolejnych zmianach w firmie a mianowicie o rezygnacji reżysera najbardziej udanej produkcji studia „Wiedźmina” oraz drugiego reżysera „Cyberpunk 2077” Konrada Tomaszkiewicza, który został oskarżony o mobbing ze strony współpracowników.  
Związany ze studiem 17 lat Tomaszkiewicz został ostatecznie oczyszczony z zarzutów jednak w mailu pożegnalnym do współpracowników wyraził rozczarowanie, smutek i skruchę.  
„Mimo tego wszystkiego, wiele osób, pracując ze mną odczuwa strach, stres czy dyskomfort. Będę nadal nad sobą pracował. Zmiana zachowania to długi i mozolny proces, jednak nie poddaję się i mam nadzieję na zmianę” – napisał Tomaszkiewicz.
Wyniki spółki, jej rozwój oraz negatywny wizerunek w mediach są głównymi czynnikami wpływającymi na cenę akcji spółki. W wyniku reakcji na informację o odejściu Konrada Tomaszkiewicza kurs spółki CD Projekt na GPW spadł w miniony czwartek poniżej 160 złotych. 

Studio CD Projekt opublikowało strategię rozwoju na najbliższe lata oraz zapowiedziano poprawki i aktualizację do „Cyberpunk 2077” a także darmowe dodatki. Gra w nowej wersji ma pojawić się w drugim półroczu tego roku jednak bez cienia wątpliwości obserwowany spadek w notowaniach był konsekwencją czarnego PR. Najpotężniejszej broni internautów kreujących wizerunek firmy poprzez opinie, komentarze, publikacje na forach, w mediach społecznościowych oraz portalach internetowych. Warto więc uzmysłowić sobie siłę monitoringu Internetu, dzięki której możemy szybko i skutecznie przeciwdziałać rozpowszechnianiu się negatywnego wizerunku w Internecie.  

Source: 

https://www.pb.pl/rezyser-wiedzmina-3-i-cyberpunka-odszedl-z-cd-projektu-w-tle-oskarzenia-o-mobbing-1115571
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/cd-projekt-cyberpunk-2077-odchodzi-konrad-tomaszkiewicz-zarzut-mobbing
https://pixabay.com/photos/cyberpunk-neon-night-urban-street-5135622/