Kryzys wizerunkowy w branży artystycznej

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa są bardzo dotkliwe dla branży artystycznej. W ramach Funduszu Wsparcia Kultury wybrani artyści – głównie wykonawcy muzyki pop i disco polo – mieli otrzymać dotację. Fala krytyki objęła nie tylko decydentów, ale również beneficjentów dotacji.

Dofinansowanie w liczbach
Kto ma otrzymać dofinansowanie? 1 166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego w łącznej kwocie 175,23 mln zł, 448 przedsiębiorców w łącznej kwocie 90,96 mln zł, 144 samorządowe instytucje artystyczne w łącznej kwocie 94,72 mln zł, 306 organizacji pozarządowych (NGO-sów) w łącznej kwocie 38,58 mln zł.Przyjrzyjmy się szczegółowo, które zespoły mają otrzymać pieniądze i jakie to są kwoty: 1,89 mln zł, przyznano spółce Golec Fabryka zarządzanej przez Pawła Golca, jednego z liderów Golec uOrkiestry. 1 mln zł Bajm, 400 tys. zł otrzyma Renata Świerżyńska Bayer Full Impresariat, 150 tys. zł otrzyma Bayer Full Sławomir Świerżyński, 520 tys. zł otrzyma Radosław Liszewski Radek Weekend, 500 tys. zł otrzyma Kamil Bednarek, Grzegorz Hyży uzyskał 449 tys. zł,Igor Herbut Production – 428,6 tys. zł, Papa D Paweł Stasiak – 400 tys. zł, Sarsa Music Marta Markiewicz – 348,6 tys. zł, Firma Piotr Kupicha – 232,1 tys. zł, Otto Piloto Media Artur Rojek – 216,3 tys. zł, JS Music Justyna Steczkowska – 180 tys. zł, Cere Katarzyna Cerekwicka – 130,9 tys. zł, Bracia Piotr Cugowski – 121,9 tys. zł, Natasza Urbańska – 111 tys. zł, Julia Pietrucha – 110,5 tys. zł, Czerwone Gitary Group – 105,5 tys. zł, Pectus Tomasz Szczepanik – 99 tys. zł.
Z powodu fali oburzenia dotacje na razie wstrzymano, ale fala krytyki mimo upływu czasu wciąż nie słabnie.

„Wizerunkowe seppuku”

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński stał się jedną z najbardziej krytykowanych osób w związku z kryzysem wizerunkowym za który odpowiada jego resort.
Jak na tę sytuację zareagował Gliński? Przytoczmy kilka wypowiedzi ministra: „Sz.P. Krytycy, przyznaję: znane nazwiska plus pieniądze to wizerunkowe seppuku”, „O tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii”, „Zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty Funduszu Wsparcia Kultury do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości”.
„Afera dotacyjna” spotkała się z gwałtowną reakcją dziennikarzy. „Zdolni artyści, np piosenkarze, muszą się naprawdę ciężko napracować, żeby zarobić pół miliona. Niezdolnym wystarczy śpiewać na właściwą nutę – napisał Tomasz Lis z „Newsweek Polska” i dodał: „Bayer Full to chyba dostał te pół miliona za nazwę, która stała się credo obecnej władzy. To za prawa autorskie.”
„Pomysł żeby dać Kamilowi Bednarkowi i Grzegorzowi Hyżemu po niemal pół miliona zł na przetrwanie czasu pandemii jest tak głupi, że aż nie mam wątpliwości, iż tak właśnie zrobiono” – stwierdził Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”.
Dziennikarze mediów konserwatywnych również nie kryją gorzkich słów: „Piotr „Dobrotliwy” Glinski. Choć to skandal ze Nergal nie dostał wsparcia! No i Zenek nie dostał! Jak tak można? No jak?!” – to słowa Piotra Nisztora z „Gazety Polskiej”.
„Zastanawiam się jak uzasadniano wypłacenie dziesiątek tys. zł z Funduszu Kultury dziennikarzom, którzy nie stracili pracy, źródeł dochodów i normalnie prowadzą audycje, występują w TV? I jak oni sami przed sobą uzasadnili wysłanie wniosku” – stwierdził Marcin Makowski z „Do Rzeczy”.
Dziennikarze bowiem też mają otrzymać pieniądze. W wykazie beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury nie zabrakło także nazwisk osób związanych z mediami. Dariusz Maciborek Agency ma otrzymać 513 tys. zł, Marcin Kydryński Siesta – 158 tys. zł, a Kretmedia Jarosław Kret – 24,5 tys. zł.

„Są grupy zawodowe, które takiej zapomogi potrzebują bardziej”

W temacie „afery dotacyjnej” wypowiedzieli się oczywiście także artyści. Szczególną popularnością cieszy się oświadczenie zespołu Kult: „Czasy są ciężkie. Dla wszystkich. Rząd w końcu przyznał 400 milionów artystom, którzy o to go poprosili. Nie nam oceniać kto z nich jest w tak tragicznej sytuacji by rząd o taką zapomogę prosić. Jeśli nie widzą w tym jakiejkolwiek niestosowności to niech biorą jak dają. My nie prosiliśmy chociaż sytuacja w Kulcie daleka jest od choćby różowej. Niektórzy koledzy już zarabiają w inny sposób dzieląc swój czas na pracę i próby. Właściwie wróciliśmy do czasów gdy zaczynaliśmy. Jednak od tych….( z trudnością powstrzymujemy się od użycia wulgaryzmu) nic nie chcemy. Po pierwsze są grupy zawodowe, które takiej zapomogi potrzebują bardziej. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, którzy po kilkanaście godzin na dobę tyrają ratując ludzkie życia za psi grosz. Po drugie- rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje to znaczy że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy. (…) I załatwimy to bez pośrednictwa tych panów (i pań). Gdyby nie było was nie byłoby nas.”
Jednym z obdarowanych dotacją ma być zespół disco-polo Bayer Full, którego lider Sławomir Świerzyński odniósł się w mocnych słowach do oświadczenia zespołu Kult: „Kto by chciał ich płytę kupić? Bayer Full sprzedał w Polsce 17 i pół miliona płyt, na fakturę, i od tego wszystkiego odprowadził podatki. My jako zespoły disco polo płacimy potężne podatki i opowiadanie takich bzdur, że „nie chcemy waszych pieniędzy”, to… Kto pamięta taki zespół jak Kult, na litość boską?” – mówił Świerzyński w rozmowie z telewizją Polsat.
Nakład płyt Kultu w krótkim czasie wyprzedał się w całości. Tymczasem o oświadczeniu zespołu Kazika Staszewskiego wciąż jest głośno. Bartłomiej Borcz, realizator światła, który wiele lat współpracował z zespołem wydał oświadczenie, w którym poinformował, że w związku ze stanowiskiem zespołu, postanowił zakończyć z nim współpracę: „Być może wielu z Was kojarzy moją osobę jako związaną ze środowiskiem Kazik/Kult. Na przestrzeni ostatnich 6 lat zaświeciłem około 150 koncertów wyżej wymienionych – z Kultem w charakterze zastępcy (do 2018), a razem z Kazik & Kwartet ProForma jako główny realizator i projektant oświetlenia (do dzisiaj). Dzisiaj złożyłem rezygnację z jakiejkolwiek dalszej współpracy. Moja decyzja jest następstwem oświadczenia umieszczonego dwa dni temu na profilu zespołu Kult. Jestem beneficjentem FWK. Nazywa się tam mnie, oraz moich kolegów, znajomych i przyjaciół z branży ludźmi, którzy wyciągają ręce po kradzione pieniądze. To oszczerstwa w stronę techników, menadżerów, właścicieli klubów, artystów – łącznie 2064 podmiotów. Nie mogę tego wspierać moją pracą i tym samym ze środowiskiem Kult/Kazik nie chcę być już w żaden sposób powiązany” – napisał Borcz w komunikacie na Facebooku.


W ogniu krytyki

„Zszokowały mnie kwoty „wsparcia” przyznane przez Fundusz Wsparcia Kultury niektórym „podmiotom artystycznym”… Nie rozumiem jak można było wymyśleć algorytm, który bogatemu daje komfort pozostania „tłustym kotem” a biednego spycha w większą biedę…” – napisał Paweł Kukiz, polityk i muzyk rockowy.
„Jako zespół nie mieliśmy najmniejszego zamiaru starać się o tę dotację. Nie wiedzieliśmy o takich planach. Całe życie graliśmy, koncertowaliśmy. Niemoralnym byłoby w naszej ocenie ubieganie się o tak wielkie pieniądze, gdy w Polsce jest obecnie tak strasznie dużo ludzi, którzy potrzebują ich sto razy bardziej. Dlatego bardzo prosimy o niełączenie nas z tą listą” – napisał Grzegorz Markowski, wokalista Perfectu. . Na liście rządowego programu pomocy finansowej dla artystów znalazła się firma Agnieszki Jaworskiej Perfect Management, która odpowiada za management zespołu Perfect. Przyznano kwotę w wysokości 540 tys. zł. „Chciałbym wszystkich zainteresowanych poinformować, że pieniądze te nie są dla mnie, ani członków zespołu, techników, całego naszego teamu. To pieniądze wyłącznie dla menedżer Perfectu i jej agencji” – poinformował Markowski.
Golec Fabryka ma otrzymać aż 1,8 miliona złotych. To firma zarządzana przez żonę jednego z braci Golec. W oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych podkreślono, że: „Golec Fabryka to nie tylko Paweł i Łukasz, ale przede wszystkim firma zajmująca się działalnością wydawniczą, fonograficzną i organizująca koncerty oraz wydarzenia artystyczne”. Oświadczono, że wnioskowana kwota (1,8 mln zł), jeśli wpłynie na konto firmy, pomoże zrealizować osiem projektów, które dadzą pracę ponad 150 osobom i nie trafi w ręce frontmenów. Zaapelowano także: „Zwracamy się z gorącą prośbą o uszanowanie naszej rodziny i niezastraszanie naszych dzieci, żon oraz wszystkich współpracujących z nami osób.”

Source:

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/piotr-glinski-dotacje-z-funduszu-wsparcia-kultury-kto-ile-dostal-kryzys-wizerunkowy
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/piosenkarze-pop-i-disco-polo-pieniadze-od-ministerstwo-kultury
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/dotacje-minister-kultury-dla-gwiazd-pop-i-disco-polo-piotr-glinski-wstrzymuje-wyplaty
https://www.wprost.pl/kraj/10388983/glinski-komentuje-milionowe-wsparcie-dla-artystow-pisze-o-wizerunkowym-seppuku.html
https://kultura.onet.pl/muzyka/wiadomosci/kult-o-pomocy-dla-artystow-nie-chcemy-ukradzionych-wam-pieniedzy/r54nd6f
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-11-17/po-wypowiedzi-lidera-bayer-full-w-polsat-news-wyprzedala-sie-plyta-kultu/
https://gwiazdy.wp.pl/stanowcza-reakcja-na-oswiadczenie-kultu-oswietleniowiec-konczy-wspolprace-z-zespolem-6576655047256864a
https://www.o2.pl/plotki/bracia-golec-chca-1-8-mln-zl-dotacji-jest-oswiadczenie-po-fali-hejtu-6576570275490496a
https://kultura.onet.pl/wiadomosci/grzegorz-markowski-o-rzadowej-dotacji-prosimy-o-nielaczenie-nas-z-ta-lista/swftnnr
https://wmeritum.pl/kukiz-dotacje-dla-artystow-zszokowaly/330735
https://pixabay.com/pl/photos/gitara-gitara-klasyczna-756326/
https://pixabay.com/pl/photos/koncerty-grupy-odbiorc%C3%B3w-widz%C3%B3w-1150042/