Branża weselna w kryzysie. Czy pójdziemy w końcu na wesele?

Żyjemy z pandemią już od ponad roku, a decyzje co do organizacji wesel wciąż są odkładane na późniejszą datę. Wielokrotne przekładanie terminów, prognozy par młodych oraz sprzeciwy osób z branży są z dnia na dzień coraz bardziej widoczne. Czy istnieje jakaś szansa, że w najbliższym czasie branża zostanie uratowana? 

Wesela 2020 

Pomimo przeróżnych zakazów, ograniczeń i wciąż zmieniających się obostrzeń wesela odbywały się w okresie letnim aż do wczesnej jesieni. Nie było lekko, ponieważ wciąż zmieniające się limity dawały się we znaki nie tylko parom młodym zapraszającym gości, ale również właścicielom sal, fotografom, kamerzystom, a nawet osobom z branży beauty. Przekładanie terminów, zmiany ilości osób uczestniczących w wydarzeniu – to wszystko miało ogromny wpływ na pracę całej branży, ponieważ nikt tak naprawdę nie był w stanie przewidzieć czy wszystko nad czym aktualnie pracują faktycznie się odbędzie. Jednak pomimo trzymania się wszystkich ograniczeń branża weselna wraz z gwałtownym wzrostem zachorowań na jesień, kolejny raz została zamrożona, co trwa po dzień dzisiejszy.  

Co na to właściciele firm? 

Przedsiębiorcy z branży weselnej mówią jedno – jest ciężko. Notują spadki zysków o nawet 100 %. Wszystko zależy od tego jak dużą mają firmę i jak mocno są rozpoznawalni w całej branży. Wielokrotnie załamują się, gdy kolejny termin z ich listy na najbliższe lata zostaje usunięty. Propagowali nawet akcję opatrywaną hashtagiem #Zmieńterminnieodwołuj, by w jakikolwiek sposób ratować swoją sytuację w przyszłości, bowiem wiele par wystraszona dynamicznie zmieniającą się sytuacją, przekłada swój termin kilka lat w przód lub nawet całkowicie rezygnuje z organizowania przyjęcia weselnego.  
Na temat całej sytuacji wielokrotnie wypowiadała się także szefowa Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej – Agnieszka Winnicka. Prognozowała, że rok 2020 miał być przełomowym, a także rekordowym, jeśli chodzi o zyski. Przed pandemią rynek ślubny wyceniony został na około 8 mld złotych, co teraz może skurczyć się nawet o połowę. Nikt nie przewidywał takich strat i tak długiego zamrożenia. Wiele firm już w tym momencie upadło i wciąż upada, ponieważ niektóre z nich utrzymywały się tylko z uczestnictwa w cotygodniowych imprezach rodzinnych. Sytuacja jednak nie pozwoliła na płynność finansową, a pomoc rządowa była nie wystarczająca, by w jakikolwiek sposób utrzymać się na powierzchni.  

Co z weselami 2020/2021?! 

Pod taką nazwą możemy odnaleźć grupę na portalu Facebook założoną przez pary młode szukające odpowiedzi na wciąż powtarzające się wszędzie pytanie. Grupa ta zrzesza młodych ludzi chcących zawrzeć związek małżeński, ale także wiele osób z branży w tym kierowników sal weselnych, fryzjerów, makijażystek, fotografów, zespołów i DJ’ów. Wszystkim przyświeca jeden cel – pomoc sobie nawzajem. To właśnie w tym miejscu zostało zorganizowanych większość protestów, petycji, zażaleń oraz próśb do rządu. Członkowie wielokrotnie także organizowali tzw. Akcję mailingową, w której zalewali wybrane organy wiadomościami o tej samej treści jak np. „Chcemy przywrócenia wesel”. W ten sposób próbowali walczyć z nałożonymi obostrzeniami i tym samym ratować zarówno całą branże jak i swój najważniejszy dzień w życiu.
Jednakże pomimo wielkiego zaangażowania wielu osób (grupa liczy aktualnie 21,6 tys członków) nie udało się całkowicie przywrócić płynności organizacji wesel. To jednak nie zatrzymało działania całej grupy, gdyż wciąż miejsce to zrzesza ludzi szukających pomocy. W ten sposób pojawiają się różnorakie rozwiązania i pomysły ze strony usługodawców, którzy proponują np. organizację wesela na świeżym powietrzu w namiocie, co może być ciekawym rozwiązaniem w trakcie dalszych obostrzeń.  

Przełom w czerwcu? 

Większość osób wciąż liczy na to, że sytuacja z zeszłego roku się powtórzy, a branża ślubna powróci wraz z rozpoczęciem się sezonu wakacyjnego. Nie ma co ukrywać, że jest to najbardziej dochodowy okres i tylko on może w jakikolwiek sposób pozwolić odbić się od dna wszystkim przedsiębiorcom związanym z organizacją wesel. Pierwsze przesłanki pojawiające się w mediach mówią o początkowych limitach pomiędzy 20-30 osób, które wraz z czasem i rozwojem sytuacji mogą się zwiększać. Czy faktycznie tak będzie, a branża zostanie odmrożona? Wkrótce się przekonamy.  

To nie koniec problemów

Jeśli branża weselna zdoła przetrwać i działalność Domów Weselnych będzie podobna do tej sprzed ponad roku, firmy będą starały się nadrobić straty poniesione przez pandemię. Potencjalnych klientów z pewnością nie zabraknie, szczególnie, że wiele wesel zostało przełożonych na późniejsze terminy. Domy Weselne mają podpisane umowy z parami, które przed pandemią czy w jej trakcie wybrały miejsce wesel, ale o nowych klientów trzeba będzie walczyć. Ceny wesel już poszybowały w górę, więc narzeczeni muszą mieć pewność, że w najważniejszym dniu ich życia nic nie zawiedzie.
Dlatego istotne jest to, by zadbały także o dobrą opinię. Dla par istotna jest rekomendacja innych. Niezależnie czy Domy Weselne będą polecane przez rodzinę lub przyjaciół narzeczonych, czy przeczytają oni liczne komentarze w Internecie – należy zadbać o to, by nikt nie mówił ani nie pisał o: „nieświeżym, rozmrażanym jedzeniu”, „jedzeniu zimnych dań”, „brudnych sztućcach i kieliszkach”, „przesolonych ziemniakach”, „nieogrzewanej sali” czy „obsłudze, która połowę tortu weselnego wyniosła na swoich butach”.
A takie opinie można znaleźć w Internecie w kontekście Domów Weselnych.

Source: 

https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-branza-weselna-ma-problem-a-mial-byc-rekord-6526944943818881a.html
https://www.dziennikwschodni.pl/artykuly-sponsorowane/jak-koronawirus-wplynal-na-branze-slubna-i-fotograficzna,n,1000283719.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Koronawirus-a-wesela-Branza-slubna-protestuje-i-domaga-sie-odmrozenia-8059361.html
https://businessinsider.com.pl/firmy/wesela-w-2021-roku-pod-znakiem-zapytania-sytuacja-branzy/tcze471
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-05/sluby-i-wesela-minister-zdrowia-po-swietach-bedziemy-podejmowac-odwazne-decyzje-luzujace/
https://pixabay.com/pl/photos/%C5%9Blub-ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwo-m%C4%85%C5%BC-%C5%BCona-2595862/