Siła dezinformacji – prezydent ofiarą żartu rosyjskich pranksterów

Ofiarą żartu popularnych rosyjskich youtuberów padł prezydent Andrzej Duda. Pranksterzy opublikowali nagranie, które było zapisem telefonicznej rozmowy z głową państwa polskiego. Podając się za sekretarza generalnego ONZ António Guterresa przeprowadzili z prezydentem 11-minutową rozmowę, której zapis podbił serwis YouTube. 

Wideo zatytułowane “Prank with President of Poland Andrzej Duda” zaprezentowali znani rosyjscy pranksterzy – Władimir Kuzniecow oraz Aleksiej Stoljarow. Duet znany jest z  robienia telefonicznych żartów osobom publicznym. W przeszłości ofiarami ich żartów byli między innymi: brytyjski książę Harry, muzyk Elton John, były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko czy prezydent Francji Emmanuel Macron.
W rozmowie z Dudą jeden z pranksterów, który podawał się za Guterresa poruszał między innymi takie tematy, jak: usuwanie pomników Armii Czerwonej czy rzekome zabieganie Polski o zwrot Lwowa. 
Autentyczność rozmowy potwierdził między innymi Marcin Kędryna, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta, jak i sam prezydent, który opublikował tweeta: “W trakcie rozmowy zorientowałem się, że coś chyba jest nie tak. Sekretarz Generalny nie wymawia aż tak dobrze słowa „żubrówka”, choć głos był bardzo podobny” – napisał na Twitterze Duda. 

Wojna informacyjna

Dziennikarz gospodarczy Jakub Wiech odniósł się do zdarzenia na Facebooku: “Przede wszystkim – wina nie leży po stronie prezydenta. Jako głowa państwa ma ludzi od tego, by nadzorowali dostęp do niego. To, że Andrzej Duda prowadził rozmowę jest naturalne, nawet jeśli wychwycił dziwny akcent rozmówcy, to co miał zrobić? Zapytać: przepraszam, czy pan mnie nie wkręca? Nie, prezydent ma Kancelarię na której musi polegać wykonując swoje obowiązki. Nie można wymagać od niego, by zachowywał czujność przy każdej takiej rozmowie, zwłaszcza, że w grę wchodziły nie negocjacje międzypaństwowe, a kurtuazyjna pogawędka” – napisał Wiech.
Do sytuacji odniósł się także dr Maciej Kawęcki, który w latach 2017-2019 był koordynatorem krajowej reformy ochrony danych osobowych, a w latach 2018-2019 pełnił funkcję dyrektora departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji: “To co się dzisiaj wydarzyło a więc dezinformująca rozmowa głowy państwa z rosyjskim hakerem, z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa jest czymś nie do pomyślenia. Dobitnie uświadamia, gdzie jako świat jesteśmy i czym tak naprawdę jest wojna informacyjna” – napisał dr Kawęcki na Linkedin-ie.
“Odsłuchałem całą rozmowę głowy naszego państwa z hakerami rosyjskimi. Odsłuchałem ją nie tylko sam, ale z osobą która specjalizuje się w obszarach związanych z cyberbezpieczeństwem i behawiorystyką. Porażające jest to, ile po 11 minutowej rozmowie uwzględniając ton jej głosu, barwę głosu, emocje można powiedzieć o człowieku” – dodał dr Kawęcki.
Internet – mimo nieskończonej ilości zalet – niestety posiada także wiele wad. To siedlisko dezinformacji oraz hejtu, których ofiarą może paść każdy – niezależnie czy jest „przeciętnym zjadaczem chleba” czy prezydentem państwa. Fora, portale internetowe oraz media społecznościowe są wypełnione fałszywymi informacjami, których prawdziwość często trudno zweryfikować.

Source:

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/7772798,duda-tusk-sekretarz-generalny-onz-rosja-prowokacja-prank.html https://www.facebook.com/jakub.wiech.mikroblog/posts/809308806269278
https://www.linkedin.com/posts/maciejkawecki_to-co-si%C4%99-dzisiaj-wydarzy%C5%82o-a-wi%C4%99c-dezinformuj%C4%85ca-activity-6689128000216211456-wnTr/
https://niebezpiecznik.pl/post/rosyjscy-komicy-wkrecili-prezydenta-andrzeja-dude-kto-zawinil/
https://brenewal.pl/2020/06/18/w-sieci-deep-fake-newsow/
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Andrzej_Duda_podczas_kampanii_prezydenckiej.jpg (zdjęcie)