ZM Henryk Kania – wielomilionowe długi i zniszczony wizerunek

Źródło: https://dziennikzachodni.pl/protest-ukraincow-przed-zakladami-miesnymi-henryk-kania-w-pszczynie-i-goczalkowicach-pracownicy-zadaja-wyplat-zaleglych/ga/c3-14166241/zd/36193473

Zakłady Mięsne Henryk Kania mają niemal miliard złotych długów, zalegają z wypłatami, a na półkach sklepowych coraz bardziej brakuje wyrobów producenta z Pszczyny. O problemach spółki mówi się w całym kraju. Dużą rolę odkrywają w tym procesie internauci, którzy w pisanych anonimowo opiniach dolewają oliwy do ognia.
Producent wędlin przyznaje się do poważnych kłopotów finansowych i zapowiada znaczące ograniczenie produkcji. Niewykluczone, że nawet zostanie ona wstrzymana.
Spółka zakończyła pierwszy kwartał 2019 roku 9,9 miliona złotych straty netto, podczas gdy w analogicznym okresie w 2018 roku odnotowała 10,1 miliona złotych zysku. Zarząd słabe wyniki finansowe w bieżącym roku tłumaczy znaczącym wzrostem cen mięsa oraz zmniejszoną jego dostępnością na rynku.
Niewątpliwie sytuacja ZM Henryk Kania jest nie do pozazdroszczenia. Długi sięgające niemal miliarda złotych, wewnętrzne konflikty na linii pracodawca-pracownicy, brak terminowych wypłat, znaczne ograniczenie produkcji, a także fatalna opinia o firmie w Internecie – to wszystko sprawia, że „król wędlin” stoi na krawędzi bankructwa.

Problemy wizerunkowe

ZM Henryk Kania to nie jedyna firma zalegająca z wypłatami, ale o ich problemach mówi się obecnie w całej Polsce. Niektórzy pracownicy od dwóch miesięcy nie otrzymują wynagrodzeń. Są to osoby zatrudnione przez agencję pracy, wśród których znaleźli się między innymi Ukraińcy, którzy strajkowali pod zakładami firmy w Pszczynie i Goczałkowicach pod koniec zeszłego miesiąca. Problemy spółki przedostały się do sieci i na ich temat zrobiło się głośno.
Skala krytyki w internecie jest ogromna. Opinie dotyczące bieżących problemów ZM Henryk Kania to tylko wierzchołek góry lodowej. Firma oskarżana jest o prowadzenie podejrzanych interesów i wyprowadzanie pieniędzy. Inni nawołują do przeprowadzania kolejnych strajków czy masowego zwalniania się z pracy. Internauci korzystają z okazji i na forach zapraszają do zmiany miejsca zatrudnienia, podając swoje dane kontaktowe. Trwa także nagonka na firmę: padają inicjały pracowników, a nawet pojawiają się konkretne nazwiska.
To dodatkowy problem, z którym spółka będzie musiała sobie poradzić. Informacje o kłopotach ZM Henryk Kania rozeszły się wiralowo po sieci, co było jedną z przyczyn obecnych zmartwień firmy. W dzisiejszych czasach wizerunek biznesu budowany latami, może zostać łatwo zniszczony przez samowolkę anonimowych hejterów internetowych. Przekłada się to na wiele dodatkowych problemów. Firmy ze złą opinią w sieci mają kłopoty ze sprzedażą, gdyż coraz trudniej jest sprzedać produkty czy usługi, a także brakuje kolejnych zleceń.
Utrudniony jest również proces rekrutacyjny. Potencjalni pracownicy chętnie czytają opinie w internecie o pracodawcy. Jeśli nie są one przychylne, wówczas zniechęcają osoby zamierzające aplikować na wybrane stanowisko. Na złym wizerunku marki korzysta też nieuczciwa konkurencja, próbując odepchnąć pracowników od firmy i przyciągnąć ich do siebie.

Próba odbudowywania zaufania

Szerząca się fala negatywnych opinii to jeden z wielu problemów ZM Henryk Kania, które spółka musi przezwyciężyć. Mijają kolejne terminy spłat długów, a brakuje pieniędzy. „Rzeczpospolita” wyliczyła, że łącznie firma ma do spłacenia aż 833 miliony złotych kredytów bankowych. Producent wędlin ma także zaległości wobec dostarczycieli surowców i własnych pracowników, a sytuację monitoruje już prokuratura.
4 czerwca spółka złożyła do sądu wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. ZM Henryk Kania są zagrożone niewypłacalnością, więc dążą do restrukturyzacji. Plan działań przewiduje podział wierzycieli na grupy. Producent z Pszczyny ma dla każdego inne propozycje. Najważniejsi dostawcy surowców, obligatariusze, wierzyciele finansowi czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych – wszyscy mają otrzymać pieniądze, ale spłata niektórych zadłużeń miałaby zakończyć się dopiero za siedem lat, czyli w 2026 roku.
Plan restrukturyzacji zakłada między innymi wzmocnienie kontroli cen czy kosztów surowca. ZM Henryk Kania zamierza również dążyć do osiągnięcia wyników produkcji i sprzedaży osiąganych w trakcie 2018 roku.
Jeden z głównych wierzycieli, Alior Bank przyznał, że nie wyklucza powrotu do rozmów na temat restrukturyzacji zadłużenia firmy, ale uzależnia to między innymi od odbudowania zaufania do spółki.
Nawet jeśli firma zdoła przezwyciężyć bieżące problemy finansowe, a produkcja znów ruszy na pełnych obrotach, opinia o ZM Henryk Kania jako pracodawcy długo pozostanie bardzo negatywna. Pracownicy łatwo nie zapomną o niewypłacalności spółki i innych licznych problemach, a obecna fala krytycznych opinii, tak łatwo nie ucichnie.
Aby zakład z Pszczyny znów mógł funkcjonować, firma będzie zmuszona do odbudowania nie tylko dobrej sytuacji finansowej, ale też zespołu pracowników produkcyjnych. Jeśli trend negatywnych opinii się utrzyma, wówczas skuteczność rekrutacji będzie przerażająco niska.
Bez odbudowanego wizerunku, Zakłady Mięsne Henryk Kania nigdy nie wrócą do miejsca, które jeszcze niedawno zajmowały wśród producentów wędlin.

Source:
https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/alior-bank-wypowiedzial-umowe-zm-henryk-kania-sytu,54976
https://businessinsider.com.pl/firmy/zm-henryk-kania-wniosek-o-restrukturyzacje/898bwes
https://www.rp.pl/Przemysl-spozywczy/306059937-Krol-wedlin-ma-potezne-klopoty-88-mln-zl-do-splaty-w-tydzien.html
https://businessinsider.com.pl/firmy/zm-henryk-kania-dlaczego-spolka-nie-ma-pieniedzy/8mgxrzm
https://www.money.pl/gospodarka/krol-wedlin-ma-klopoty-warte-833-mln-zl-6388921015691393a.html
http://brenewal.pl/ochrona-marki/
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1416211,zm-kania-bankructwo-branza-spozywcza.html
http://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/zm-henryk-kania-po-i-kwartale-2019-quot-istnieja-czynniki-zagrazajace-przyszlosci-spolki-quot,172057.html
https://dziennikzachodni.pl/zaklady-miesne-henryk-kania-topia-kredyty-i-wysoka-cena-miesa-produkcja-bedzie-ograniczona-lub-wstrzymana-ukraincy-nie-dostali/ar/c3-14183551
https://dziennikzachodni.pl/protest-ukraincow-przed-zakladami-miesnymi-henryk-kania-w-pszczynie-i-goczalkowicach-pracownicy-zadaja-wyplat-zaleglych/ga/c3-14166241/zd/36193473 (zdjęcie)