Pracownik ma o Tobie jako pracodawcy złą opinię? Przygotuj się na najgorsze.

Czy negatywna opinia pracowników o firmie może mieć realny wpływ na sytuację naszego przedsiębiorstwa? Może, a – co więcej – istnieje ryzyko, że doprowadzi nawet do całkiem sporych strat. Najlepszym tego przykładem są problemy, z którymi mierzy się właśnie firma CD Projekt RED, znana głównie z serii gier komputerowych Wiedźmin. Kryzys w firmie wywołały niezbyt pochlebne opinie byłych pracowników o swoim dotychczasowym pracodawcy, doprowadzając nawet do spadku jego wartości na giełdzie. Czego może nas nauczyć przypadek firmy CD Projekt RED? Jak poradzić sobie z taką sytuacją, a najlepiej – jak jej zapobiec?

Studio CD Projekt RED zostało założone w 2002 roku przez Michała Kicińskiego i Marcina Iwińskiego. Początkowo firma nie zatrudniała wiele osób, ale w ciągu pięciu lat stworzyła grę Wiedźmin, która odniosła ogromny sukces na skalę światową i pomogła im się rozwinąć. Obecnie CD Projekt RED zatrudnia ponad 300 osób i ma dwie siedziby – jedną w Krakowie, a drugą w Warszawie. W 2011 roku wydali drugą część Wiedźmina, a zaledwie cztery lata później – trzecią. Z tym projektem przyszło się wreszcie firmie pożegnać i nadszedł czas, by zająć się czymś zupełnie nowym. W ten sposób studio zaangażowało się w pracę nad grą Cyberpunk 2077, której data premiery ciągle jest przesuwana, a dokładniejszych informacji odnośnie produkcji próżno szukać. Dlaczego?

Problemy firmy sięgają jeszcze czasów tuż po wydaniu drugiej gry z serii Wiedźmin. Wtedy to ze studia odeszło dwóch istotnych pracowników – producent rozgrywki Marek Ziemak i główny projektant rozgrywki Maciej Szcześnik. Przenieśli się do dużo mniejszej i słabszej prestiżowo firmy 11 bit studios. Powody odejścia nie zostały ujawnione, ale sam fakt przejścia z uznanego międzynarodowo przedsiębiorstwa do niezależnego studia zajmującego się grami mobilnymi był zagadkowy. Wiedźmin 3 został wydany bez większych problemów, a CD Projekt RED rozpoczął prace nad  Cyberpunkiem 2077. Produkcję realizowano nie ujawniając za dużo szczegółów ani odnośnie fabuły, ani terminu premiery.

W październiku 2017 roku firma dorobiła się dosyć sporej ilości negatywnych komentarzy na popularnym internetowym serwisie Glassdoor, który służy do oceniania pracodawców z perspektywy pracowniczej. Jak się później okazało, CD Projekt RED opuściło wielu cenionych projektantów z wyższych stanowisk i to oni zostawili negatywne komentarze dotyczące firmy. Zachęceni tym inni pracownicy również zaczęli dodawać opinie, przez co ocena pracodawcy znacząco spadła. Zarzucano studiu CD Projekt RED niekompetencję kierownictwa, nieustające crunche (czyli długotrwałą pracę bez przerw z masą nadgodzin nad jednym projektem, by zdążyć przed wyznaczonym terminem) oraz kiepską komunikację między pracownikami. Pracownicy wyznaczeni do tworzenia Cyberpunk 2077 zostali w większości przerzuceni do pomocy Wiedźminowi 3 i nawet po wydaniu gry pozostali przy tym drugim projekcie. Nagonka była na tyle nagłośniona, że szybko przełożyło się to na sytuację firmy na giełdzie. Cierpliwość inwestorów skończyła się na początku listopada i – obawiając się zatrzymania rozwoju przedsiębiorstwa – zaczęli masowo sprzedawać akcje CD Projekt RED. W ciągu dwóch dni wartość giełdowa spółki spadła o 2 mld złotych (z 12 na 10 mld).

Co ciekawe, cała ta sytuacja została zainicjowana zupełnie nieoficjalnymi informacjami. Szefowie firmy zapewniają, że praca nad Cyberpunkiem 2077 idzie bardzo dobrze. Nigdy jednak nie podawali oficjalnej daty premiery tej produkcji. Tymczasem w komentarzach byłych pracowników często przewija się stwierdzenie, że wypuszczenie gry na rynek nawet w 2020 roku jest wysoce nieprawdopodobne. Wysokie stanowiska osób zwolnionych lub tych, którzy odeszli z własnej woli, świadczyły bardzo niekorzystnie o CD Projekt RED, a ich opinie o studiu nie przysporzyły firmie popularności. Kwestie, na które zwracali uwagę, były bardzo konkretne i mogły znać je tylko osoby z wewnątrz, więc komentarze były wiarygodne, nawet jeśli były trochę przesadzone. Nic więc dziwnego, że inwestorzy poczuli zagrożenie i zaczęli w szybkim tempie sprzedawać akcje.

Czego może nas nauczyć ta sytuacja? Na pewno tego, jak ważne jest – w dobie Internetu i ogromnej popularności mediów społecznościowych oraz wszelkich forów opiniotwórczych – zdanie pracowników na temat swojego pracodawcy. Warto o ich opinie zadbać zawczasu – zwrócić uwagę, czego potrzebują, co nie podoba im się w firmie, jak ich traktujemy jako szefowie. To wszystko współcześnie ma ogromny wpływ na jakość naszej marki i to, jak będziemy postrzegani jako pracodawca na zewnątrz. Opinie obecnych i byłych pracowników przekładają się na zainteresowanie potencjalnych kandydatów poszukujących zatrudnienia. Ewentualnych miejsc pracy jest sporo, a wybranie akurat naszej firmy jest spowodowane wieloma czynnikami. Wśród nich znajduje się przede wszystkim opinia o nas jako pracodawcy. Według 7. edycji badania „Najbardziej Pożądani Pracodawcy w opinii Specjalistów i Menedżerów” 41% osób wiedzę o firmie czerpie z opinii znalezionych w Internecie (portale społecznościowe, fora internetowe), a 35% od znajomych pracujących w firmie. Nie ma zatem nic lepszego dla marki niż rekomendacje obecnych i byłych zatrudnionych.

Zadbanie o opinię w Internecie zapewni nam przede wszystkim dobrą reklamę wśród potencjalnych kandydatów. Obecnie każdy z nich najpierw weryfikuje pracodawcę zanim wyśle do niego swoje CV. Przy pozytywnych komentarzach pracowników wybór naszej firmy przez poszukujących pracy będzie dużo bardziej oczywisty. Im lepsza opinia, tym więcej chętnych do pracy oraz wyższy prestiż naszej marki pracodawcy. A to prowadzi nas już bezpośrednio to zysków bardziej materialnych, takich jak chociażby wzrost akcji na giełdzie lub lepsza sprzedaż produktów.

 

Source:

http://www.eurogamer.pl/articles/2014-02-06-dwoch-projektantow-rozgrywki-wiedzmina-3-przechodzi-do-11-bit-studios
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cd-projekt-cyberpunk-2077-panika-gieldowa,246,0,2388726.html
https://www.cdaction.pl/news-51874/cd-projekt-red-gwaltowny-spadek-cen-akcji.html
https://www.cdaction.pl/artykul-51838/cd-projekt-red-mocne-oskarzenia-bylych-pracownikow-cyberpunk-2077-ponoc-najwczesniej-w-2020-aktualizacja.html
https://www.cdaction.pl/news-51580/cd-projekt-red-odpowiada-na-krytyke-dotyczaca-rzekomo-toksycznego-srodowiska-pracy.html
http://www.eurogamer.pl/articles/2017-11-10-cd-projekt-i-problemy-cyberpunk-2077-raport
http://www.eurogamer.pl/articles/2017-10-04-wazni-pracownicy-odchodza-z-cd-projekt-red
https://www.ppe.pl/news/54626/cyberpunk-2077-moze-miec-spore-problemy-zarzuty-od-bylych-pracownikow-cd-projekt-red.html
https://gamingsociety.pl/artykul/byli-pracownicy-cd-projekt-red-o-wewnetrznych-problemach-firmy-i-cyberpunk-2077-1501